Ubezpieczenie AC ostatnio przestało się cieszyć takim powodzeniem, jak dawniej, ponieważ dla większości osób kojarzy się ono głównie z zabezpieczeniem przed kradzieżą, a tej, ze względu na rosnącą ilość odkrycia sprawców oraz malejącą ilość kradzieży w ogóle, przestajemy się bać. Gdy jednak kupujemy nowe auto warto rozważyć wybór AC dla nowego auta. Jeśli kupujemy auto używane, to warto, by nie tylko umowa kupna sprzedaży samochodu chroniła nas przed ewentualnymi kłopotami.
Jednym z pierwszych kryteriów, jakimi się kierujemy przy wyborze AC jest cena. Jednak, ponieważ większość towarzystw oferuje podobne stawki – lepiej swój wybór zdać na kilka innych kwestii. Podstawą jest zakres ubezpieczenia – od niego będzie zależeć, za co i kiedy ubezpieczyciel wypłaci nam roszczenie. Autocasco może mieć bardzo szeroki zakres i chronić nas przed usterkami, uszkodzeniami pojazdu w czasie wypadku, postoju lub choćby obfitego opadu gradu. Od OC, kiedy to ubezpieczamy się na wypadek wyrządzenia komuś krzywdy, wykupując AC ubezpieczamy się od wszelkich nieprzewidzianych wydarzeń, które mogą spowodować utratę wartości naszego samochodu. Autocasco, w zależności od wybranego pakietu, może być bardzo pomocnym ubezpieczeniem, zwłaszcza w połączeniu z NNW. Dzięki niemu nie będziemy musieli płacić za naprawy w warsztacie, możemy liczyć na pomoc, gdy zabraknie nam paliwa w baku lub liczyć na tłumacza, gdy będziemy mieli wypadek za granicą. Dlatego właśnie warto porównywać, co oferuje nam dany ubezpieczyciel, bo wiek samochodu przy kupnie jest bardzo istotny. Więcej na temat kupowania samochodu używanego można przeczytać tutaj: https://autoumowa.pl.
Inną sprawą, z którą również warto się zapoznać przy kupnie AC, są wyłączenia. Wyłączenie to sytuacja, w związku z którą nasza polisa przestaje działać a ubezpieczyciel nie jest zobowiązany wypłacić nam swoich zobowiązań. Wiele towarzystw tworzy tu swoiste kruczki, może się więc okazać, że w związku z niespełnieniem pewnych wymogów – wcale nie otrzymamy odszkodowania. Niektóre towarzystwa wymagają na przykład garażowania samochodu, inne zobowiązują nas do odpowiedniego przechowywania kluczyków zapasowych. Nie otrzymamy także odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło z przyczyny naszego niedbalstwa lub zaniechania. Kupując polisę zawsze warto najpierw poznać wyłączenia.
Sprawdź koniecznie „Jak zabezpieczyć deskę rozdzielczą w samochodzie?„