Udziały własne w autocasco – kiepski pomysł na obniżenie ceny ubezpieczenia.

Jednym ze sposobów na to, by płacić niższe autocasco, jest tak zwany udział własny. Oznacza on tyle, że godzimy się na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam 100% wysokości szkody, lecz jedynie pewną jej wysokość. Udział własny można określić na dwa sposoby:

– procentowo, na przykład nasz udział własny będzie wynosił 10%,

– kwotowo, przez co będziemy do szkody dopłacać określoną kwotę.

By obliczyć na ile udział własny obniży nam składkę, warto odwiedzić kalkulator OC i AC. Jednak nie jest to najlepsza metoda obniżania wysokości składki za ubezpieczenie AC. Wystarczy przeanalizować różnicę między wysokością składki a możliwymi odszkodowaniami. Tak naprawdę, wystarczy, że nowy samochód porysuje nam jakiś złośliwy bandzior. Koszt lakierowania to nawet kilka tysięcy złotych. Udział własny w wysokości 10% może oznaczać dla nas konieczność dołożenia do naprawy kilkuset złotych. Za obniżoną składkę zaoszczędzilibyśmy tylko kilkadziesiąt złotych. Czy to naprawdę dobry interes?

Kupujemy ubezpieczenie po to, by nas chroniło. Jeśli chcesz znaleźć dobre ubezpieczenie AC, dobrą opcją jest kalkulator OC i AC, który pozwoli nam porównać kilkanaście ofert. Dowiemy się z niego, nie tylko ile za AC zapłacimy, lecz także jakie są warunki danego ubezpieczenia. W przypadku autocasco, w odróżnieniu od ubezpieczenia OC, produkty różnych towarzystw różnią się znacznie. Zakres polisy może obejmować różne sytuacje. Niektóre towarzystwa nie interweniują na przykład w przypadku usterki poniżej tysiąca złotych, inne nie oferują w ramach AC pomocy assistance. Różne są także wyłączenia – część towarzystw może na przykład nie uznać naprawy w nieautoryzowanym zakładzie mechanicznym albo na zamiennikach oryginalnych części.

Tak więc, by poznać wysokość składek przyda się nam kalkulator OC na rankomat.pl , natomiast by dowiedzieć się, czy warto z danej oferty skorzystać warto poznać bliżej szczegóły oferty.

W przypadku udziału własnego – możemy się na niego zdecydować jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że nie spotka nas żadna poważniejsza usterka. Należy jednak sobie zadać pytanie, czy faktycznie jest to możliwe – życie jest nieprzewidywalne, a poważny wypadek może się zdarzyć także na parkingu w podmiejskim markecie, jak i na wiejskiej drodze. Jeśli okaże się, że szkoda będzie duża i tak będziemy musieli pokryć jej część z własnej kieszenie.