Zniżki i zwyżki naliczane przy ubezpieczaniu AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe przy kalkulowaniu wysokości składki na ubezpieczenie AC naliczają rozmaite zniżki i zwyżki. Warto prześledzić te tabelki, aby zorientować się, gdzie najkorzystniej ubezpieczymy samochód.

Ubezpieczenie AC – autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie, które może wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe, warto zwrócić uwagę na tabelę zniżek i zwyżek, które obowiązują w danej firmie. To właśnie od nich zależy, jak wysoka będzie składka, którą będziemy musieli zapłacić. Firmy ubezpieczeniowe często na swoich stronach internetowych mają tzw. kalkulatory, którzy pomogą obliczyć nam wartość składki ubezpieczenia AC.

Zniżki

Podstawowym elementem wpływającym na wysokość zniżek jest fakt bezszkodowej jazdy. Kierowcy, którzy nie są sprawcami wypadków drogowych mogą liczyć na korzystniejsze warunki ubezpieczenia AC. W większości towarzystw ubezpieczeniowych, zniżka ta może wynieść maksymalnie do 60% wysokości składki. Zazwyczaj zniżka rośnie 10% wartości składki rocznie. W ten sposób w ciągu kilku lat bezszkodowej jazdy można uzyskać maksymalną kwotę zniżki przy ubezpieczeniu AC.
Dodatkowym elementem decydującym o zniżce może być wiek kierowcy. Największym zaufaniem towarzystw ubezpieczeniowych cieszą się kierowcy w wieku 40 – 55 lat. Jednak mniejszą składkę zapłacą także ci kierowcy, którzy ukończyli 25 lat. Podobnie mniej zapłacą ci, którzy prawo jazdy posiadają już od dłuższego czasu.
Na dodatkową zniżkę ubezpieczenia AC wpływa także wiek samochodu. Oczywiście najkorzystniejsze, z punktu widzenia kosztów ubezpieczenia, jest posiadanie nowego samochodu. Mniejsza wysokość składki dotyczy tych kierowców, których wiek pojazdu nie przekroczył podanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe liczby lat. Zwykle jest to samochód, którego okres eksploatacji w roku zawarcia umowy nie przekroczył 10 lat.

Niektóre firmy różnicują wysokość zniżek w zależności od marki samochodu. I tak właściciele najbardziej popularnych mogą liczyć na większe zniżki (np. posiadacze fiatów, toyoty, skody, daewoo, opla, forda).
Mniej zapłacą także ci, którzy od razu uregulują należność za cały rok. Jeżeli poprosimy o rozłożenie składki na raty, firma doliczy nam ok. 10% wartości składki ubezpieczenia AC.
Pojawiła się także nowa oferta skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Ich pracownicy, jeżdżący samochodami służbowymi, mogą przenosić swoje prywatne zniżki na ubezpieczenie AC do firmy.

Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe, aby zachęcić klienta do wykupienia dodatkowej polisy AC, proponują przeniesienie zniżek z ubezpieczenia OC. Jest to na pewno bardzo korzystna oferta. Z reguły jednak musimy spełniać warunek wykupienia obu polis w jednej firmie aby mieć możliwośc nabycia taniego AC.
W ogóle wykupienie obu polis w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym jest atrakcyjniejsze cenowo. Podobnie jak kontynuacja ubezpieczenia AC w tej samej firmie. Nie opłaca się częsta zmiana ubezpieczyciela. Trzeba dobrze przeanalizować oferty, żeby wybrać raz a dobrze.

Assistance

Pamiętajmy, że do polisy AC możemy dodatkowo dokupić usługę zwaną Assistance. Assistance to nic innego jak usługa pomocy w miejscu, gdzie znajduje się klient. Główną cechą jest 24h dostęp do usługi. W ramach tego dodatku do ubezpieczenia AC możemy liczyć na naprawę naszego samochodu w miejscu awarii. Nie powinniśmy mieć też problemów z holowaniem, a nawet dostarczeniem paliwa, jeżeli gdzieś w drodze nam go zabraknie. W przypadku konieczności naprawy naszego samochodu, zostanie nam zaoferowany pojazd zastępczy. Na rynku dostępne są rozmaite pakiety Assistance. Jedno jest ważne – jeżeli regularnie opłacaliśmy składkę, w chwili wypadu nie musimy martwić się kosztami. Wszystko pokrywane jest przez ubezpieczyciela (np. opieka medyczna, holowanie, bilety lotnicze czy hotel). Jest to niewątpliwie kusząca oferta, dlatego warto rozważyć jej zakup. W ramach polisy Assistance możemy liczyć na pomoc przez  365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

Zwyżki

Wiemy już o zniżkach naliczanych przy ubezpieczeniu AC. Warto wiedzieć, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe naliczy nam tzw. zwyżki, czyli kiedy zapłacimy więcej. Na wyższą składkę możemy liczyć w momencie, kiedy nasze auto zalicza się do tych „zagrożonych”, czyli wg statystyk policyjnych najczęściej kradzionych. Więcej zapłacimy także, jeżeli mieszkamy i nasze auto zarejestrowane jest w dużym mieście. Wysokość składki różni się nawet między Wrocławiem a Warszawą. Jeżeli jesteśmy młodymi kierowcami, bez doświadczenia i stażu posiadania prawa jazdy, to na pewno firma ubezpieczeniowa zabezpieczy się, naliczając nam jakieś zwyżki. Może warto, jeżeli w młodym wieku kupujemy samochód, zarejestrować go na któregoś z rodziców, o ile przysługują mu zniżki. Wtedy zamiast płacić naliczone zwyżki, będziemy płacić mniej, bo skorzystamy z ulg rodzica czy krewnego.