ABC ubezpieczenia AC

Autocasco (ubezpieczenie AC) to dobrowolne ubezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona pojazdu w wyniku szkód powstałych w związku z ruchem drogowym. Wypłata odszkodowania z polisy AC następuje wtedy, gdy sprawcami wypadku jesteśmy my sami (właściciele lub kierujący pojazdem) lub sprawca wypadku jest nieznany (np. zbiegł z miejsca zdarzenia). Zasady ubezpieczenia regulowane są przez OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada swoje warunki, dlatego przy wyborze warto zapoznać się z ofertami kilku towarzystw.

Często zadajemy sobie pytanie, czy opłaca nam się wykupywanie polisy AC, czy ona nam się w ogóle do czegoś przyda. Do zdarzeń, w ramach których obowiązuje ubezpieczenie AC należą:

•    kradzież,
•    zderzenie z innym pojazdem mechanicznym;
•    zderzenie z przedmiotem lub zwierzęciem;
•    uszkodzenie z własnej winy lub przez osoby trzecie (np. uszkodzenie lakieru na parkingu);
•    wszystkie zniszczenia, których spowodowane były działaniem żywiołów (wichura, powódź, itp.);
•    wybuch, pożar.

Musimy zastanowić się czy któraś z powyższych sytuacji może nam się przydarzyć. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie AC oprócz gwarancji wypłaty odszkodowania, zapewnia nam także komfort psychiczny. Mniej się obawiamy, gdy zostawiamy samochód na niestrzeżonym parkingu lub wyruszamy w długą drogę.
Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe modyfikują pakiety. Dzięki temu, możemy np. wykupić tylko ubezpieczenie od kradzieży lub tylko od zderzeń ze zwierzętami. Wszystkie kombinacje są dozwolone. Wystarczy jedynie znaleźć ubezpieczyciela, który oferuje takie zróżnicowane pakiety ubezpieczenia AC.
Podstawowe rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając polisę AC, to m.in. poprawne oszacowanie wartości naszego samochodu. Od tej kwoty bowiem zależy wysokość sumy ubezpieczeniowej. Należy także poznać wysokość udziału własnego, czyli kwotę, którą ubezpieczyciel potrąca z odszkodowania oraz rozeznać się w  tzw. wyłączeniach, które obejmują sytuacje, kiedy odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone.

Warto wykupić amortyzację, tzn. taki wariant polisy, dzięki któremu przy ewentualnej naprawie samochodu, zostaną zamontowane tylko i wyłącznie nowe części, nawet jeśli nasz pojazd ma już kilka lat.
Czasami firmy ubezpieczeniowe wymagają instalacji w samochodzie zabezpieczeń przeciw kradzieżowych.

Pamiętajmy, że w przypadku ubezpieczenia AC, cena nie powinna być najważniejszym kryterium. Warto porównać kilka szczegółów:

•    sumę ubezpieczenia;
•    zniżki i zwyżki, które nalicza ubezpieczyciel (np. za bezszkodową jazdę, kontynuację ubezpieczenia, wiek kierowcy, staż posiadania prawa jazdy, marka i wiek samochodu, miejsce rejestracji pojazdu, dodatkowe zabezpieczenia przeciw-kradzieżowe, inne ubezpieczenia samochodu, itd.);
•    określoną wartość pojazdu;
•    przeznaczenie samochodu;
•    ograniczenia w poruszaniu, np. terytorialne;
•    udział własny.

Polisę AC wykupuje się najczęściej na okres 12 miesięcy. Składkę można rozłożyć na raty, ale wtedy zwykle będziemy musieli zapłacić ok. 10% więcej. Zawsze należy płacić składki w wyznaczonym terminie, ponieważ może okazać się, że z powodu kilkudniowego opóźnienia, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
Wysokość składki zależy głównie od wieku kierowcy, jego bezszkodowej lub szkodowej jazdy, marki samochodu i miejsca zarejestrowania (np. Warszawa jest droższa od Krakowa).
Sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone, to np. działanie umyślne, spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, zbiegnięcie z miejsca zdarzenia, kradzież samochodu w wyniku niedbalstwa właściciela (np. pozostawienie kluczyków i dokumentów w środku pojazdu), zbyt późne zgłoszenie szkody, niezabezpieczony pojazd (np. otwarte okna lub drzwi).
Umowę ubezpieczenia AC można zerwać podczas jej trwania. Możemy się wtedy domagać zwrotu części składki.