Działanie ubezpieczenia AC. Zwyżki i zniżki naliczane przy kupowaniu polisy ubezpieczenia AC.
Autocasco – co to za ubezpieczenie?
Autocasco, czyli tzw. ubezpieczenie AC, to nic innego jak jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to polisa dobrowolna, więc o jej posiadaniu decyduje tylko i wyłącznie właściciel pojazdu. Ubezpieczenie AC może być wykupione dla każdego pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na teranie Rzeczpospolitej. Możemy je wykupić w wybranym przez nas momencie, najlepiej korzystając z usługi takiej jak kalkulator AC. Polisa zwykle obowiązuje przez 12 miesięcy. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że możemy nabyć ubezpieczenie AC na krótszy okres.
Ubezpieczenie AC chroni nas przede wszystkim przed stratami finansowymi w momencie, kiedy to my jesteśmy sprawcami wypadku. Polisa AC zabezpiecza nas także w sytuacji, kiedy sprawca szkody jest nieznany lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Odszkodowanie zostanie nam wypłacone, gdy uszkodzenie samochodu spowodowane będzie zderzeniem z innym przedmiotem lub zwierzęciem a także, gdy powstanie w wyniku działania żywiołów (np. huragan, powódź, pożar). Warto pamiętać, że inaczej niż ubezpieczenie OC, autocasco w momencie sprzedaży samochodu nie przechodzi na nabywcę wraz z nowym pojazdem. Niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują różne warunki ewentualnych przeniesień praw do polisy, ale trzeba się z tymi regulaminami dokładnie zapoznać, gdyż są różnie i nie zawsze stosowane.
Jak wybrać polisę AC?
Jeżeli w przypadku polisy OC kierujemy się przede wszystkim ceną, tak w wyborze ubezpieczenia AC nie może być to kryterium decydujące. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia. Każda firma ubezpieczeniowa posiada wachlarz ofert
i wariantów ubezpieczenia AC. Przede wszystkim zainteresujmy się punktem, w którym wyszczególnione są tzw. wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenia. Jeżeli są one wymienione w naszej umowie, to możemy być pewni, że nawet w przypadku szkody nie zostanie nam wypłacone odszkodowanie. Do tych wyłączeń należą np. takie, gdy spowodujemy wypadek jadąc samochodem z szybkością przekraczającą dozwoloną prędkość. Inne wyłączenia to np. prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, brak ważnych dokumentów (prawo jazdy czy dowód rejestracyjny). Nie dostaniemy odszkodowania, jeżeli w ukradzionym samochodzie zostawiliśmy kluczyki albo zagubiliśmy jeden komplet.
Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu AC
Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, przy wyliczeniu wysokości składki na ubezpieczenie AC, ubezpieczycie posługuje się tabelą tzw. zniżek i zwyżek. Klient powinien się orientować jak wygląda takowa tabela, żeby świadomie porównać ceny polis. Podstawowa i powszechnie stosowana zniżka to ta za bezszkodową jazdę. Jeżeli przez określony czas nie spowodowaliśmy żadnej stłuczki, możemy liczyć na upust nawet do 60% wysokości składki. Mniej zapłacą kierowcy, którzy posiadają samochód młodszy niż dziesięcioletni oraz Ci, którzy mają dłuższy staż posiadania prawa jazdy. Zniżkę otrzymają klienci, którzy kontynuują ubezpieczenie w tej samej firmie, a także ci, którzy w tym samym towarzystwie wykupili np. ubezpieczenie OC lub inne ubezpieczenie komunikacyjne.
Na wyższą składkę mogą liczyć młodzi kierowcy, a szczególnie Ci, którzy nie ukończyli 25. roku życia. Więcej zapłacą także mieszkańcy dużych miast (Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Poznania). Na zwyżki też powinny być przygotowani właściciele starszych samochodów oraz ci, którzy poprosili o rozłożenie składki na raty.
Warto zwrócić uwagę na promocje, które oferują firmy ubezpieczeniowe. Niektóre komisy samochodowe współpracują z firmami ubezpieczającymi, dzięki czemu, wykupując tam polisę możemy liczyć na dodatkowe rabaty lub korzystniejsze warunki.
Towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują swoim klientom różne możliwości kupowania polisy AC. Możemy np. nabyć tylko polisę chroniącą przed kradzieżą, albo tylko przed zderzeniem ze zwierzętami i przedmiotami. Firmy ubezpieczeniowe pozwalają nam dowolnie konfigurować i dopasowywać polisę do naszych potrzeb. Ważne jest jedynie, że suma ubezpieczeniowa nie może przekroczyć wartości samochodu. Zanim wybierzemy naszego ubezpieczyciela, warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku, przejrzeć wszystkie regulaminy i ogólne warunki ubezpieczenia, a przede wszystkim przeanalizować tzw. wyłączenia oraz tabelę zniżek i zwyżek.