Wielu z nas ma nieograniczony dostęp do Internetu. Przez Internet robimy zakupy spożywcze, elektroniczne, kupujemy samochód, a czasem nawet nieruchomość. Tymczasem zapominamy, że możemy w ten sposób kupić również interesujące nas ubezpieczenia. I jest to naprawdę okazja, gdyż ubezpieczenia kupowane online są często dużo tańsze niż kupione u przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego? Po prostu koszty zostają pomniejszone o marżę.
Wiadomości podstawowe o ubezpieczeniu przez Internet
Wybrane przez nas ubezpieczenie możemy kupić w rozmaity sposób. Najczęściej wybieramy tradycyjny sposób, czyli udajemy się do najbliższego towarzystwa i podpisujemy umowę z przedstawicielem. Tymczasem, możemy oszczędzić nasz czas i dokonać tego również przez telefon, dzwoniąc na konkretną infolinię. Kolejną możliwością, która pojawiła się ostatnio, jest zawarcie umowy ubezpieczeniowej przez Internet. To stosunkowo nowy pomysł w naszym kraju, ale ma już wielu zwolenników i ta liczba ciągle rośnie.
Skąd zainteresowanie Polaków kupnem ubezpieczeń online? Po pierwsze to duża oszczędność czasu, a po drugie oszczędność pieniądzy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające polisy w systemie direct wierzą, że Polacy coraz chętniej będą się ubezpieczali przez Internet. W chwili obecnej kilkanaście firm ubezpieczeniowych sprzedaje tą drogą swoje produkty, a kolejne myślą o wejściu na ten rynek.
Krok po kroku
W jaki sposób wygląda kupno ubezpieczenia, krok po kroku? Dla przykładu, kupiliśmy samochód, więc obowiązkowo musimy kupić ubezpieczenie OC. Jesteśmy zdecydowani na konkretnego ubezpieczyciela, pozostaje tylko kwestia podpisania umowy. Aby tego dokonać, należy wejść na stronę internetową wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, następnie wypełnić odpowiednie druki i wysłać je od razu drogą internetową. Kiedy firma otrzyma nasze zgłoszenie, dzwoni do nas osoba z infolinii, aby potwierdzić dane. Następnie umowa wysyłana jest kurierem, bądź zwykłą pocztą do nas. My otrzymujemy dokument w dwóch egzemplarzach do podpisania: jeden jest dla nas, a drugi odsyłamy z powrotem w określonym terminie. Ostatnim elementem jest wpłacenie na konto ubezpieczyciela składki ubezpieczeniowej. Podstawowe informacje, jak potwierdzenie zawarcia umowy, numer telefonu, pod który należy dzwonić w razie problemów, otrzymać możemy nawet SMS-em lub mailem.
Dane liczbowe
Sposób ten jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi młodych, osoby starsze częściej wybierają sposób tradycyjny. Niewątpliwie ta forma sprzedaży może już niedługo stać się wiodącą. Ostatnie badania dowiodły, że ubezpieczenia sprzedawane przez Internet stanowią około 2% wszystkich sprzedawanych ubezpieczeń, liczba ta jednak bardzo szybko rośnie. Od 2006 roku liczba kupowanych w ten sposób polis wzrosła prawie dwukrotnie, ze 185 mln do 347 mln zł, a przewiduje się, że w tym roku będzie to już około 1 mld zł. Ponieważ Internet staje się coraz popularniejszy i ogólnie dostępny, również banki zaczęły się interesować tą formą sprzedaży.
Warto wiedzieć, że ubezpieczenia sprzedawane w systemie direct są opłacalne nie tylko dla klientów, ale i ubezpieczycieli. Ta forma sprzedaży pozwala bowiem zmniejszyć koszty usług proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wystarczy bowiem jedna infolinia w województwie, a czasem i całej Polsce zamiast kilkudziesięciu siedzib i agentów. Wówczas, dla potencjalnego klienta, ubezpieczenie staje się dużo tańsze i dostępniejsze.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dostosowują się do potrzeb swoich klientów i właśnie z myślą o nich powstała forma sprzedaży ubezpieczeń przez Internet. Tradycyjny sposób zawierania takich umów jest, niestety, związany z poświeceniem dużej ilości czasu. Natomiast polisy kupowane w systemie direct, stają się coraz bardziej popularne, przede wszystkim ze względu na szybkość ich zawierania oraz opcje na tanie AC i OC.
Pamiętajmy o jednej ważnej kwestii – Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca?