Ubezpiecz swoje mieszkanie

Mieszkanie to nie tylko dorobek naszego życia,  często także ma wartość sentymentalną. Utrata czegoś tak drogocennego jest niezwykle bolesna i dotkliwa. Dlatego warto ubezpieczyć swoje mienie.

Wielu z nas całe życie pracuje na wymarzony dom i jego wyposażenie, dla niektórych to jedyny posiadany dobytek. Nieprzewidziane zdarzenia mogą zniszczyć nasze mienie bądź jego część. Do najczęstszych nieszczęśliwych wypadków należy powódź, pożar oraz kradzież. Jeżeli nie mamy ubezpieczenia, pozostajemy nie tylko bez dachu nad głową, ale także bez środków finansowych na odbudowę domu czy kupno nowego mieszkania.
Ubezpieczenie mieszkaniowe z porównywarki pozwoli nam uniknąć tego rodzaju problemów. Oferta firm ubezpieczeniowych skierowana jest do wszystkich osób, które chcą zabezpieczyć swoje mienie. Koszt zakupu takiej polisy na mieszkanie to wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie. To niewiele, zważywszy na fakt, że dzięki niej możemy, choć częściowo, zrekompensować straty poniesione w wyniku kradzieży, pożaru czy powodzi.


Co jest przedmiotem ubezpieczenia?

Przedmiotem podstawowego ubezpieczenia mieszkaniowego są, m.in. lokale mieszkalne, rozmaite budynki na etapie budowy, ruchomości domowe, jak również stałe jego elementy. Umowę ubezpieczeniową zawiera się najczęściej na okres 12 miesięcy, możliwe jest także podpisanie dokumentu na okres krótszy niż rok. Istnieje również opcja kupna całego pakietu w ramach jednej umowy ubezpieczenia mieszkaniowego, która obejmuje dodatkowo polisy od skutków nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Wówczas ochroną objęte są skutki zdarzeń zaistniałych na terenie naszego mieszkania, ale również poza nim, np. kradzież roweru na ulicy, złamanie nogi przez dziecko na feriach zimowych czy pogryzienie sąsiada przez naszego psa.
Warto również wiedzieć, że gdy prowadzimy w domu działalność gospodarczą, wówczas nie ma potrzeby zawierania kolejnej umowy, aby ubezpieczyć sprzęt biurowy, gdyż ubezpieczenie mieszkaniowe to uwzględnia.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Oferty prezentowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.  W związku z tym charakteryzują się szerokim zakresem ochrony. Istnieje możliwość dopasowywania ceny do własnych możliwości finansowych, poprzez włączanie i wyłączanie wybranych ryzyk. Najczęściej, kiedy szukamy atrakcyjnego dla nas ubezpieczenia, kierujemy się wysokością proponowanej składki ubezpieczeniowej, która zależy przede wszystkim od kwoty, na którą ubezpieczamy nasze mienie. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym elementem oferowanego ubezpieczenia jest jego zakres i to on powinien zadecydować o naszym wyborze.

Zakres podstawowego ubezpieczenia mieszkania chroni nasz dobytek m.in. przed:

–    skutkami włamania i kradzieży, aktami wandalizmu,
–    powodzią, wybuchami, gradobiciem, zalaniem, huraganem, działaniem ognia i wielu innym przykrym w skutkach zdarzeniami,
–    skutkami przeprowadzenia akcji ratowniczej
–    poza tym rekompensuje koszty związane ze sprzątnięciem lokalu po szkodzie.

Od naszych potrzeb zależy tak naprawdę zakres proponowanego ubezpieczenia mieszkaniowego.   Natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozmaite warianty, które zadowolą niemalże każdego wymagającego klienta.

Zanim wybierzemy konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, porównajmy kilka różnych ofert i wybierzmy tę, która spełnia nasze oczekiwania. Natomiast przed podpisaniem polisy ubezpieczeniowej, dokładnie ją przeczytajmy, a w szczególności dokument OWU, który zawiera informacje dotyczące naszych praw oraz obowiązków związanych z zawieraną przez nas umową.  Pamiętajmy, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania, m.in. za ukradziony rower z balkonu, ani za skradzione mienie z mieszkania, jeśli niewystarczająco dobrze je zabezpieczyliśmy, np. zapomnieliśmy zamknąć drzwi czy zostawiliśmy otwarte okna.