Najważniejsze i praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC. Porady, jak wybrać najlepszą polisę.
Ubezpieczenie OC jest niewątpliwie najbardziej popularnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Stało się tak, dlatego, że w myśl art. 23 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r.
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jest ono obowiązkowe. W związku z tym zapisem prawnym, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do wykupienia polisy OC. Musimy podpisać umowę na polisę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. Powinniśmy liczyć się z tym, że bez dokumentu potwierdzającego ważne ubezpieczenie OC, urząd nie wyda nam nowego dowodu rejestracyjnego, więc nie powinniśmy zwlekać.
Posiadanie ubezpieczenia OC podlega kontroli. Zobowiązana jest do tego Policja, która powinna, przy każdym zatrzymaniu pojazdu sprawdzić ważność polisy OC. Oprócz Policji prawo do kontrolowania posiadania polisy OC, mają: Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Straż Graniczna, organy odpowiedzialne za rejestrację pojazdu. Zatrzymamy jest zobowiązany na żądanie okazać dowód opłacenia polisy OC. Jeżeli nie ma go przy sobie, Policja wystawi mu mandat. Kiedy jednak okaże się, że w ogóle nie wykupił tej polisy, oprócz mandatu zostanie ukarany odholowaniem pojazdu na parking policyjny. Opłaca się pamiętać o terminowym opłacaniu składki ubezpieczenia OC. Na pewno nie warto liczyć na to, że uda nam się jeździć bez ważnej polisy. W przypadku każdej kontroli policyjnej zostanie to sprawdzone. A kary są dość wysokie, więc na pewno nie oszczędzimy na nieopłaceniu składek.
Jak dokonać dobrego wyboru?
Na rynku działa bardzo dużo firm ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenia komunikacyjne w tym OC. Jak w tym gąszczu wybrać to najlepsze? Na pewno musimy się przygotować na to, że potrzebujemy na to trochę czasu. Żeby nie wybierać zbyt pochopnie lub pod wpływem impulsu spowodowanego np. reklamą, musimy dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych ubezpieczycieli. Warto zdać sobie sprawę, że cena ubezpieczenia OC zależy głownie od tzw. zniżek i zwyżek, które doliczają lub odliczają ubezpieczyciele od podstawowej kwoty składki. Cenna informacja to taka, że katalog zniżek i zwyżek różni się w zależności od firmy. Do tych najpopularniejszych należą zniżki/zwyżki za bezszkodową jazdę, wiek kierowcy, staż posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania (kierowcy z większych miast np. Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław zapłacą więcej). Na zniżki możemy liczyć, jeżeli kontynuujemy ubezpieczenie w tej samej firmie lub, gdy ubezpieczamy więcej niż jeden samochód. Nie bez znaczenia jest też marka i wiek samochodu oraz pojemność silnika.
Warto pamiętać, że najważniejszym kryterium przy wyborze ubezpieczenia OC powinna być jego cena. Gwarantem wypłaty odszkodowania jest zapis w ustawie, który dla wszystkich jest taki sam. Warto też sprawdzić sytuację finansową firmy, ale niech cena będzie najważniejszym kryterium przy wyborze polisy OC. Żeby mieć porównanie sprawdzić trzeba kilka ofert, zapoznać musimy się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które obowiązują
w danym towarzystwie, przejrzeć katalog zniżek i zwyżek oraz przypisane im rangi. Myślę, że to pozwoli nam wybrać najkorzystniejszą ofertę.