Samochód i ubezpieczenie

Artykuł omawia korzyści płynące z dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, które można kupić przy okazji ubezpieczenia obowiązkowego OC, jakie każdy posiadać pojazdu musi, zgodnie z prawem kupić.

Kupiliśmy samochód, który jest nowy lub używany, jednak bez względu na to jesteśmy zobowiązani kupić ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie OC. Bez niego nie mamy prawa wyjechać na drogę. Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest przewidziane w ustawach o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przed czym chroni OC

Komunikacyjne OC chroni przed bardzo poważną odpowiedzialnością finansową. Jeśli ubezpieczony jest sprawcą wypadku, musi zapłacić nie tylko za uszkodzone samochody, lecz także za szkody na zdrowiu poniesione przez poszkodowanych. Jeśli dodatkowo takie nieszczęście stanie się za granicą, to trzeba policzyć także koszty napraw drogich samochodów oraz koszt odszkodowań lub rent dla rannych w wypadku. Trzeba także pamiętać, że za brak OC kierowcy grożą kary na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Samochód używany

Przy kupnie samochodu używanego na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki z ubezpieczenia komunikacyjnego OC poprzedniego właściciela. Przepisy dają kupującemu używany samochód prawo do korzystania z poprzedniego ubezpieczenia. Warto jednak sprawdzić terminy dotyczące dalszych wpłat na takie ubezpieczenie. Jeśli bowiem przynajmniej na jeden dzień przed upływem ważności poprzedniej umowy właściciel pojazdu jej nie wypowie, uznając, że ona po prostu wygasa i kupi OC w innej firmie, to może zostać wezwany do zapłaty podwójnej składki OC. Firma ubezpieczeniowa, która nie otrzyma formalnego zawiadomienia o rozwiązaniu umowy ubezpieczenia OC, po prostu kontynuuje ochronę ubezpieczeniową, a nie jest ona bezpłatna. Nie jest też tak, że ubezpieczyciel nie wie, co się dzieje ze sprzedanym samochodem. Poprzedni właściciel ma obowiązek w ciągu 30 dni od sprzedaży poinformować ubezpieczyciela komu sprzedał samochód.

Autocasco

Nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest Autocasco. W Polsce to ubezpieczenie jest niedoceniane. AC ma zaledwie około jednej czwartej gospodarstw domowych posiadających samochód. Jednak bez AC nie można kupić samochodu na raty, ponieważ w razie kradzieży bank musi mieć zabezpieczenie. O ubezpieczeniu komunikacyjnym Autocasco warto też pomyśleć z tego powodu, że w razie uszkodzenia samochodu, gdy sprawca wypadku nie jest znany, nie musimy płacić za naprawę z własnej kieszeni, lecz możemy skorzystać z ubezpieczenia. Są też wypadki bez udziału osób trzecich. Wtedy właśnie przydaje się AC. O ile bowiem OC służy sfinansowaniu konsekwencji szkód w odniesieniu do osób trzecich i ich samochodów, o tyle AC służy sfinansowaniu naprawy własnego samochodu.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Kolejne ubezpieczenie, zazwyczaj dodawane w pakiecie do ubezpieczenia komunikacyjnego OC, to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Jest ono rekompensatą za szkody na zdrowiu poniesione, zarówno przez kierowcę, jak i pasażerów. NNW może być dołączone także do karty płatniczej; w pakiecie ubezpieczenia domu albo mieszkania i pozwala na wypłatę z wszystkich posiadanych umów. Jeśli więc kierowca złamie nogę, może otrzymać wypłatę zarówno z NNW posiadanego w związku z ubezpieczonym samochodem, jak i z NNW związanego z innym ubezpieczeniem: na życie albo majątkowym.

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Na polskim rynku można też znaleźć dobrowolne ubezpieczenia ochrony prawnej. Osoby, które dużo podróżują samochodem, szczególnie za granicę, mogą rozważyć podpisanie takiej umowy. Choćby po to, by mieć pieniądze na adwokata, jeśli sprawa o wypłatę odszkodowania z cudzego OC trafi do sądu albo na kaucję, by nie trafić do aresztu po spowodowaniu wypadku.

Assistance

Z ubezpieczeniami komunikacyjnymi związane jest też Assistance, czyli pomoc dla kierowcy w określonych przypadkach. Assistance nie jest ubezpieczeniem tylko usługą, oferowaną przez wyspecjalizowane firmy. Dostępna jest ona na telefon w określonych w umowie przypadkach. Może polegać zarówno na prostej usłudze holowania samochodu po wypadku, jak i dostępowi do szybkich napraw na miejscu awarii, a pakiet takich usług jest coraz bardziej rozbudowywany. Assistance jest oferowane zarówno bezpośrednio przez ubezpieczycieli, można także otrzymać Assistance wymieniając punkty, w niektórych programach lojalnościowych na stacjach paliw. Tutaj warto przeczytać ten artykuł Jak jeździć samochodem z przyczepą kempingową?